Kiedy do logopedy

 

„Moje dziecko mało mówi,  a ma 3 lata”, „Ma 24 miesiące i mówi tylko mama, tata czy mam się już martwić ? , „Czy to prawda że chłopcy później mówią?”, „Dlaczego moje dziecko nie mówi tylko pokazuje paluszkiem co chce, a  jak go nie rozumiem to zaczyna płakać i złościć się ?”.

 

Te i inne pytania kołatają się w głowach wielu rodziców zwłaszcza mam. Najczęściej szukają one odpowiedzi na nie u lekarza pediatry, który bardzo często bagatelizuje problem mówiąc „ma czas, wyrośnie z tego” , „proszę poczekać aż skończy trzy lata”, „to chłopiec – chłopcy później mówią”.

 

Problem mamy zostaje nierozwiązany, a czas nieubłagalnie ucieka – wpływając niekorzystnie na dalszy rozwój dziecka. Każde opóźnienie mowy wpływa na dalszą edukację dziecka, w tym również na naukę czytania i pisania jaka czeka na niego w szkole podstawowej.

 

Rozwiązania problemu mowy  dziecka nie szukajmy u pediatry.

Nie porównujmy problemów swojego dziecka do dziecka sąsiadki czy koleżanki. Babcine rady i stereotypy takie jak „wyrośnie z tego”, „chłopcy później mówią”, „zacznie mówić jak pójdzie do przedszkola” potraktujmy z przymrużeniem oka i udajmy się do specjalisty.

 

Logopeda to osoba, która nie tylko zajmuje się likwidowaniem powstałych wad wymowy,  to także terapeuta, który powie co zrobić by wady wymowy nie było, jak stymulować rozwój mowy dziecka od jego narodzin, oceni skąd wynikają problemy dziecka i wskaże właściwą drogę by mieć zdrowe mówiące dziecko.

 

A więc kiedy należy iść z dzieckiem do logopedy?

 

Zawsze wtedy gdy intuicja podpowiada nam, że coś jest nie tak – rodzice zawsze najlepiej czują, że rozwój ich dziecka nie przebiega prawidłowo.

Na wizytę u logopedy nigdy nie jest zbyt wcześnie.

 

Niezwłocznie udaj się do logopedy gdy  Twoje Dziecko:

 

 • w  wieku 6 miesięcy nie gaworzy (nie powtarza sylab np. ma-ma-ma, ba-ba-ba,)
 • po ukończeniu 1 roku życia nie wypowiada sylab oraz  pojedynczych słów
 • podejrzewasz, że nie rozumie wydawanych przez Ciebie poleceń
 • w wieku 2 lat nie mówi prostych słów np. mama, baba, tata, dada,
 • między 2 a 3 rokiem życia nie wypowiada prostych zdań
 • w wieku 3 lat nie wymawia którejkolwiek z samogłosek ustnych: a, o, u, e, i, y
 • w wieku 4 lat nie potrafi opowiedzieć historyjki obrazkowej, wypowiada jedynie proste słowa lub równoważniki zdań, zniekształca wyrazy,nie wypowiada głosek:  k, g, l, ś, ź, ć, dź , s, z, c, dz, gdy zamiast głoski f, w – wymawia p, b, h, zamienia g na k, oraz zamiast r wymawia j
 • w wieku 5 lat nie wymawia głosek: sz, ż, cz, dż,
 • między 5 a 6 rokiem  życia nie wypowiada następujących głosek: l, s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, k, g, r, ą, ę oraz gdy przestawia sylaby w obrębie wyrazu, lub skraca wyrazy

 

oraz gdy Twoja pociecha

 • nawykowo oddycha buzią
 • podczas mówienia wsuwa język między przednie zęby
 • gdy masz wątpliwość czy dziecko słyszy

 

Kochani Rodzice jeżeli niepokoi Was mowa Waszych pociech, to  gorąco zachęcam do kontaktu ze specjalistą pamiętajcie

 

„LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ POTEM LECZYĆ”.

 

 

 

 

 

 

Bibliografia

Joomla 1.5 free themes, business hosting service.