Newsletter
W celu prawidłowego rozwoju emocjonalnego oraz społecznego dziecka z wadą słuchu wskazane jest zapewnienie mu oraz jego najbliższym wszechstronnej specjalistycznej pomocy.
Do najważniejszych form pomocy dziecka z wadą słuchu zaliczamy:
Aparaty słuchowe Prawidłowy rozwój psychiczny, emocjonalny i społeczny dziecka niedosłyszącego jest możliwy tylko wyłącznie jeśli w leczeniu zastosuje się aparat słuchowy. Aparat słuchowy to urządzenie służące do wzmacniania głośności dźwięków u osób niedosłyszących. (Więcej na temat aparatów słuchowych przeczytasz w artykule Aparaty słuchowe) Specjalnie dobrany aparat słuchowy umożliwia dziecku słyszenie własnego głosu, melodii, artykulacji, rytmu, a także szybkości wypowiadanych słów.
Logopeda Jednym z podstawowych warunków prawidłowego rozwoju mowy, jest sprawnie działający narząd słuchu. Niestety dzieci z wadą słuchu, ze względu na ograniczoną percepcją słuchową mają utrudnione nabywanie mowy. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej objąć dziecko specjalistyczną opieką logopedyczną.
Terapia logopedyczna obejmować powinna:
Foniatra oraz audiolog Dzieci z ubytkiem słuchu cierpią na zaburzenia głosu zwane dysfonią. Głos dziecka niedosłyszącego jest matowy, zachrypnięty, krzykliwy z przydźwiękiem nosowym. Natomiast głos dzieci głuchych jest bezbarwny, cichy, monotonny pozbawiony elementów melodyjnych ograniczony do kilku tonów. Dlatego też narządy głosowe dzieci niesłyszących i głuchych wymagają wieloletnich specjalistycznych ćwiczeń. Ćwiczenia te powinny odbywać się pod okiem specjalistów. W celu uzyskania pełnej diagnozy i pomocy należy udać się do
Pomoc psychologiczna Stwierdzenie wady słuchu u dziecka, podobnie jak diagnoza innych chorób przewlekłych bądź niepełnosprawności, zagrażających prawidłowemu rozwojowi dziecka jest zdarzeniem, które wywraca i wstrząsa życie rodzinne. Rodziców targają emocje, cierpienie, ból, gniew, frustracje, lęk, przerażenie, złość, nienawiść, agresję. Dlatego bardzo ważne jest by właśnie w tym czasie otrzymali oni należytą pomoc psychologiczną. Gdy rodzice nie uporają się ze swoimi emocjami nie nauczą się akceptować dziecka takim jakie ono jest, nie odnajdą siebie w nowej roli rodzica dziecka niepełnosprawnego nie będą wstanie stworzyć mu warunków do prawidłowego rozwoju.
Pomoc psychologa obejmować powinna również pomoc dziecku. Psycholog bada dziecko i wspólnie z lekarzem kieruje dziecko do odpowiedniego przedszkola lub szkoły. Psycholog zajmuje się również ćwiczeniami, które mają na celu prawidłowy rozwój poszczególnych funkcji psychicznych. Jego pomoc jest nieoceniona również w przypadku pojawienia się problemów takich jak:
Dziecko z wadą słuchu w szkole
Dziecku z wadą słuchu podejmującemu naukę w szkole należy zapewnić odpowiednie (omówione niżej) warunki, aby mogło ono na równi z innymi dziećmi sprostać trudom edukacji.
Wskazówki dla nauczyciela
Ważne! W procesie terapii należy uwzględnić ćwiczenia ogólnorozwojowe, do których zaliczamy następujące ćwiczenia:
|
|