Ćwiczenia myślenia przyczynowo-skutkowego PDF Drukuj Email

Myślenie przyczynowo-skutkowe to umiejętność odróżniania przyczyny od skutku zdarzeń, zdolność do porządkowania w odpowiedniej kolejności czasowej (chronologii). Zrozumienie zależności przyczynowo-skutkowej wymaga wcześniejszych umiejętności budowania szeregów i sekwencji.

 

Ćwiczenia kształtujące tę umiejętność oparte są  zazwyczaj na historyjkach obrazkowych. Dziecko układa obrazki w określonej kolejności czyli wskazuje przyczynę, skutek, porządkuje wydarzenia w czasie.

Sprawne myślenie przyczynowo-skutkowe wpływa także na zdolność dziecka do przewidywania skutków swoich działań, planowania, przewidywania konsekwencji. Dziecko uczy się modyfikować swoje zachowanie w zależności od efektów jakie pragnie osiągnąć.

 

Do ćwiczenia myślenia przyczynowo – skutkowego polecamy Państwu następujące pozycje:

 

OPOWIEM CI MAMO - ZABAWKA EDUKACYJNA

 


„Opowiem ci mamo” to doskonała zabawka dydaktyczna, dzięki której możemy ćwiczyć rozumienie następstw czasowych i logiczne myślenie. Zabawka doskonali umiejętność wypowiadania się

i układania opowiadań, rozwija wyobraźnię, spostrzegawczość i analizę wzrokową. Gra polega na ułożeniu kart we właściwej kolejności tak, aby powstała logiczna historyjka. Gra zawiera 40 obrazków na 20 planszach z których można ułożyć 10 logicznych historyjek.

 

 

KOCHAM MÓWIĆ - HISTORYJKI OBRAZKOWE Z TEKSTAMI

 

Plansze przeznaczone dla logopedów, neurologopedów, nauczycieli przedszkoli, szkół powszechnych i specjalnych, lektorów języka polskiego jako obcego, rodziców i opiekunów. Do pięciu serii ilustracji dołączone są teksty obrazujące narastanie słownika i zjawisk gramatycznych. Plansze powstały po to, aby ułatwić pracę wszystkim, którzy pragną, by ich podopieczni budowali zdania poprawne gramatycznie, pomagają również nawiązać kontakt z osobami mającymi trudności w wypowiadaniu się. Ilustracje mogą służyć też do ćwiczeń myślenia przyczynowo-skutkowego.

 

 

 

 

  Joomla 1.5 free themes, business hosting service.